Elewacje wentylowane

Nowoczesne fasady wentylowane stanowią rozwiązania, które są coraz chętniej wybierane zarówno przez projektantów, jak i inwestorów. Tego typu systemy elewacyjne znajdują zastosowanie praktycznie we wszystkich rodzajach nowych oraz rekonstruowanych budynków, między innymi w obiektach mieszkalnych, biurowych, przemysłowych, a także w budynkach użyteczności publicznej i infrastruktury komunikacyjnej (dworce, porty lotnicze i morskie, stacje benzynowe, itp.). Uniwersalność owych fasad pozwala na wykorzystanie w wielu zróżnicowanych projektach o odmiennym stylu architektonicznym.

Elewacje wentylowane są tworzone przy użyciu warstwy izolacyjnej, która szczelnie przylega do ściany oraz okładziny zewnętrznej (płyty elewacyjnej), stanowiąc ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Między warstwą izolacji a płytami znajduje się tzw. szczelina wentylacyjna, która umożliwia swobodny przepływ powietrza. Z tego względu nowoczesna fasada wentylowana stanowi doskonały sposób nie tylko na ocieplenie budynku, ale także na poprawę jego wyglądu. Tego typu rozwiązanie w znaczący sposób podnosi walory estetyczne elewacji danej konstrukcji. Dzięki temu często wykorzystuje się je w przypadku rewitalizacji historycznych obiektów.

Fasada wentylowana – najważniejsze zalety

Główną zaletą fasad wentylowanych jest umożliwienie oddychania całej ścianie, przez co obniża się ryzyko kondensacji pary wodnej. Elewacja wentylowana zapewnia również stałą temperaturę i ciśnienie pary, a to z kolei pozwala na osiągnięcie wymaganych przepisami budowlanymi korzystnych parametrów ciepła. Wykorzystanie tego rodzaju rozwiązania w przypadku budowy lub remontu elewacji niesie za sobą korzyści w postaci wysokiej wytrzymałości struktury oraz obniżenia kosztów. To drugie wiąże się nie tylko z mniejszym zużyciem energii, ale również niższym ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianej konieczności remontu fasady, który nierzadko pochłania bardzo dużo środków.

Pozostałe zalety fasad wentylowanych to:

  • brak mostków termicznych,
  • ochrona przeciwpożarowa,
  • nieduże odchylenia wilgotności i temperatury w konstrukcji nośnej,
  • stałe wymiary materiału okładzinowego,
  • możliwość wykorzystania w przypadku wielu projektów i aranżacji,
  • szeroki wybór konstrukcji nośnych.

Prawidłowo wykonane elewacje wentylowane, posiadające krajową lub europejską ocenę techniczną, gwarantują zapewnienie trwałej oraz bezpiecznej eksploatacji. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo duży wpływ na wytrzymałość, bezpieczeństwo oraz parametry eksploatacyjne tego typu systemów ma również jakość dokumentacji projektowej. Szczególną uwagę należy zwracać na jakość ścian, do których będzie mocowana fasada wentylowana. Powinny one spełniać wymagania projektu oraz dokumentacji aprobującej.

W przypadku pytań dotyczących wykonywania elewacji w opisanym wariancie zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Z przyjemnością odpowiemy na ewentualne pytania i profesjonalnie doradzimy. Zapraszamy również do zapoznania się z aktualnościami dostępnymi na naszej stronie internetowej oraz do sprawdzenia zrealizowanych projektów w zakładce „realizacje”.

Elewacje i fasadyFasada wentylowanaElewacja wentylowanaWentylowane ElewacjeElewacje wentylowaneFasada wentylowana